حکایت ناتمام پتروشیمی‌های استان فارس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

۱.۵ سال معطلی پروژه پتروشیمی داراب / چشم انتظاری ۸ ساله مردم بی‌ثمر رها شده است

شناسه خبر: 1422095 سرویس: استانها
طرح‌های آماده افتتاح پتروشیمی - عسلویه

پروژه پتروشیمی داراب در سال ۸۸ با عنوان اتیلن سنگین کلنگ‌زنی شده اما پس از گذشت ۸ سال مدت یک سال است که نیمه کاره تعطیل شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، حکایت ناتمام پتروشیمی‌های استان فارس به کلاف سردردگمی تبدیل شده که هر روز بر پیچیدگی آن افزوده می‌شود، پتروشیمی ممسنی منتظر تامین آب است، پتروشیمی فیروزآباد در گیرودار جابه‌جایی یا ماندگاری‌اش در استان فارس است، پتروشیمی فسا، داراب و جهرم نیز در دولت نهم و دهم کلنگ‌زنی شده اما پس از گذشت 3 دولت هنوز خبری از بهره‌برداری آنها نیست. 

 در سفر نخست دولت نهم در سال 1386 به استان فارس مصوب شد تا 4 پتروشیمی در شهرستان‌های داراب، فسا، جهرم و فیروزآباد تأسیس شود بر همین مبنا در سال 88 پروژه پتروشیمی داراب با عنوان اتیلن سنگین توسط دکتر بهبهانی وزیر وقت راه کلنگ‌زنی شد.

هر کلنگی که در شهرهای محروم استان به ویژه داراب به زمین می‌خورد، جوانه امیدی در دل مردم شکوفا می‌کند اما سال‌های یکی پس از دیگری سپری می‌شود و پروژه به گفته عبدالرضا قاسم‌پور، فرماندار داراب 10 تا 15 درصد پیشرفت داشته است. 

تعطیلی یک سال و نیم پتروشیمی داراب

وی در گفت‌وگو با تسنیم از تعطیلی اجرای عملیات پتروشیمی داراب در یک سال و نیم اخیر خبر می‌دهد و معتقد است که مشکلی برای ساخت پتروشیمی در این شهرستان وجود ندارد. 

به گفته قاسم‌پور مشکلی که از سوی مجری طرح مطرح شده، تامین آب است که پیش از این آب منطقه‌ای استان تقبل کرده بود از محل آبشار فدامی داراب، سد سلمان در قیروکارزین و پساب فاضلاب آب را تامین کند اما مجری طرح همچنان این موضوع را به عنوان مانع اجرای پروژه مطرح می‌کرد. 

با بارش‌هایی که در اواخر بهمن ماه سال 95 در شهرستان داراب رخ داد، سد رودبال این شهرستان دارای منابع کافی شده و به گونه‌ای که حمیدرضا جانباز، رئیس هیئت مدیره شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور قول داد که آب پتروشیمی از سد رودبال تامین شود و کار اجرای پتروشیمی به دلیل آب متوقف نشود. 

مشکل تامین آب و فاینانس وجود ندارد 

رضا انصاری، نماینده مردم داراب در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با تسنیم بر مسئله تامین آب صحه می‌گذارد و معتقد است علاوه بر آب فاینانس پتروشیمی داراب نیز از سوی صندوق توسعه ملی تامین می‌شود. 

به گفته وی از صندوق توسعه ملی برای 4 پتروشیمی فارس 1.3 میلیارد دلار در نظر گرفته شده که از این میزان 300 میلیون دلار سهم پتروشیمی داراب است. انصاری با تاکید بر رایزنی‌های مکرر برای تسریع در انجام این پروژه، اتمام پتروشیمی داراب را مطالبه به حق مردم این شهرستان اعلام می‌کند که انتظار است زودتر تمام و راه‌اندازی شود. 

پتروشیمی داراب توسط قرارگاه خاتم الانبیا در حال ساخت است، تماس خبرنگار تسنیم با مسئول این قرارگاه در شهرستان داراب منجر به این پاسخ شد که « اجازه مصاحبه به من داده نشده است». 

خواندن 272 دفعه

دفتر ارتباط مردمی

دفتر تهران
تهران ، بهارستان، مجلس شورای اسلامی

تلفن:02133440087

فکس:02139932614


دفتر شهرستان داراب
داراب ، سه راه بهار، ساختمان پشت بانک کشاورزی ، طبقه اول

تلفکس:07153523798


دفتر شهرستان زرین دشت
زرین دشت ، حاجی آباد، خیابان امامزادده ،ساختمان کوثر، طبقه دوم

تلفن:07153721419


instagram.com/doctor_ansari

 telegram.me/doctor_ansari

 

جستجو

آمار سایت