خودروی صفر تولید داخل بخریم یا نخریم!

خودروی صفر تولید داخل بخریم یا نخریم!

چندی است کمپین تحریم خرید خودروهای صفر داخل در شبکه­های اجتماعی شکل گرفته است که در این باب، بحث و جدل­های فراوانی صورت گرفته که قابل تامل و توجه می­باشند. اما سخنان اخیر آقای نعمت زاده آن­قدر عجیب بود که انگیزه یافتم نکاتی را ذکر کنم:

نکته اول­: آقایان مسئول به هوش باشید! قدرت شبکه­های اجتماعی بیشتر از آن چیزی است که تصور می­کنید. در دنیای امروز به دلیل گسترش و تعمیق تکنولوژیهای اطلاعاتی و ارتباطاتی، نهاد رسانه از طریق کانال­های متفاوت به یک نهاد تاثیر گذار تبدیل شده و مانند نهادهای سنتی به راحتی قابل مدیریت نمی­باشد. در واقع با یک نهاد مدیریت ناپذیر مواجهیم که بهره برداری مناسب از این نهاد در مناسبات اجتماعی نیازمند توسعه فناوری­های  نرم و سخت در اجزای نظام اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی کشور است. بدانیم که در دنیای امروز شبکه­های اجتماعی می­توانند به مثابه گسل­هایی عمل نمایند که موجب زلزله­های غافلگیر کننده­ای شوند. پس به هوش باشیم و به فکر از بین بردن گسل­ها و زلزله­ها نباشیم بلکه باید فونداسیون بناهای فیزیکی­مان را مستحکم نماییم تا خسارات ناشی از زلزله حداقل گردد.

نکته دوم: آقای نعمت زاده از الفاظ "ضد انقلاب" و " خائن" برای تحریم کنندگان خرید خودروی صفر استفاده نموده است. حقیقتا این گونه سخن گفتن از وزیر کابینه تدبیر و امید بسی موجب شگفتی است و به نظر می رسد رییس جمهور با توجه به حقوق شهروندی در این مورد باید تذکر بدهد.

نکته سوم: توجه داشته باشیم که رفتار امروز مردم با تولیدکنندگان خودرو داخلی از جنس "واکنش" است نه "کنش". کمپین تشکیل شده واکنشی است به رفتار غیرمسئولانه آنها در طول سالیان گذشته، رفتاریست در برابر ارائه خودروهای کم کیفیت، گران قیمت و خدمات پس از فروش افتضاح! بنابراین باید سرمایه اجتماعی از دست رفته را بازسازی کنیم نه اتهام زنی و پرخاشگری.

نکته چهارم: مدیران کشور توجه داشته باشند که شورش اجتماعی علیه صنعت خودرو به مثابه نارضایتی مردم از اکثر صنایع کشور است، منتها چون مردم، مشتری مستقیم خودرو هستند و عملا این صنعت به ویترین صنایع کشور تبدیل شده و در تیررس مردم قرار گرفته و آماج حملات واقع شده است. واقعیت تلخ صنایع امروز کشور اینست که رقابت پذیری صنایع ما در حد پایینی است و عملا فاقد بنگاههای بین المللی با توان رقابتی جهانی هستیم. وضعیت صنایعی همچون فولاد و سیمان و پتروشیمی چه بسا بدتر از خودروسازان باشد.

نکته پنجم: چاره چیست؟ خودرو صفر تولید داخل بخریم یا نخریم؟

به زعم نگارنده این مطلب تحریم تولید داخلی کار عاقلانه ای نیست به شرط آنکه دولت  تدبیر و امید که خود را توسعه گرا میداند بتواند اعتماد مردم را به خود  جلب کند. دولت تدبیر و امید وارث صنعت و اقتصادی است که هم پارادایم­های حاکم بر آن در طول این سال­ها با صنعت و اقتصاد رقابتی در تضاد بوده است و هم مدیرانی که آن را اداره کرده­اند درک دقیقی از توسعه نداشته­اند. یکی از مشکلات اصلی صنعت و اقتصاد کشور، حاکمیت تفکر " تولید منهای تکنولوژی" در صنعت است. تجربه کشورهایی نظیر کره، برزیل، تایوان و اندونزی و حتی ترکیه این نکته را به ما نشان می­دهد که نیاز داریم پارادایم  "بهره­ برداری از تکنولوژی "را با پارادایم "خلق تکنولوژی" در هم بیامیزیم و نگاه جامعی به مقوله علم، تکنولوژی و نوآوری داشته باشیم و در واقع مدیریت سطوح توانمندی تکنولوژیک (شامل بهره برداری، تعمیر و نگهداری، ساخت و تولید، طراحی و تحقیق و توسعه) بر اساس یک نگاه جامع، کامل و نظام مندی باشد. امروز بنگاه­های صنعتی ما فاقد توانمندی تحقیق و توسعه و طراحی هستند و این نقطه ضعف اساسی صنعت ماست. در بنگاههای ایرانی واحد تحقیق و توسعه موجود است ولی فانکشن تحقیق و توسعه نداریم.

زمانی می توانیم امیدوار به تحول اساسی در تولید رقابت پذیر ملی باشیم که ساختارهای اقتصادی کشوردر جهت رقابت پذیری متحول شوند و این نیازمند عزم و اراده در گام اول، برنامه ریزی منسجم و جامع در گام دوم، ایجاد وحدت رویه و هماهنگی میان دستگاههای مسئول در گام سوم و به کارگیری مدیران توانمند، متخصص و متعهد به توسعه در گام چهارم می باشد. تجربه آرچلیک ترکیه در صنعت لوازم خانگی به خوبی موید این مطلب است. باید بپذیریم راهی که تاکنون در ایجاد صنایعمان پیموده ایم راه صحیحی نبوده است. تجربه کشورهای تازه صنعتی شده دنیا در چند دهه اخیر بیانگر اینست که ما باید بنگاههایی مانند سامسونگ، هیوندا، لنوا، آرچلیک و ... ایجاد کنیم که بتوانند در محیط بین الملل رقابت کنند و درآمدهای ارزی سرشاری نصیب کشور شود. محض اطلاع خوانندگان این مطلب عرض می کنم بر اساس آخرین آمار بین المللی(مجمع جهانی اقتصاد) شاخص رقابت‌پذیری اقتصاد ایران دارای رتبه 83 از میان 144 کشور است که نسبت به سال گذشته يک پله نزول و نسبت به دو سال پيش 17 پله نزول داشته است. همچنین بر اساس مقاله منتشر شده در مجله معتبر علمی  Technological Forecasting & Social Change که در پایگاه ISI  نمایه میشود توانمندی تکنولوژیک و نوآوری ایران دارای رتبه 61 در میان 61 کشور در حال توسعه داراست(در این مقاله سنجش  توانمندی تکنولوژیک و نوآوری بر اساس 28 شاخص است که اكثر داده ها از شاخص هاي توسعه بانك جهاني و ديگر منابع معتبر بين المللي بدست آمده است.). اینگونه آمارها واقعیت غم انگیزیست که مطمئنا برای هر فرد دلسوز ایران اسلامی ناراحت کننده است.

شاید خالی از لطف نباشد که بدانیم هیوندایی کره که برای همه ما شناخته شده است، در ‌سال 1351 با ٥‌ هزار خودرو وارد صنعت خودرو سازی میشود، درحالی‌که در همان دوره ایران خودرو ۶۰‌ هزار پیکان تولید کرده است. این شرکت با اعتماد به نفس بالا به مقوله تولید ورود پیدا می‌کند و در کنار انعقاد قرارداد با ۲۶ شرکت مختلف دنیا، با قطعه‌سازان مختلف دنیا نیز تعامل برقرار می‌کند. یعنی هر بخشی از دانش خودروسازی را از یک کشور می‌گیرد و بکارگیری آن برای ‌هیوندایی چندین ‌سال زمان برد. درنهایت در ‌سال ۱۳۵۵ ‌هیوندایی پونی که نسل اول خودروی کره‌ای است را تولید می‌کند و با سیر تکاملی خود و با تمرکز بر توسعه تکنولوژی در سال 2013 دارای ۷ مرکز تحقیق و توسعه برای بازارهای بین‌المللی شده است، ۳ مرکز در کره جنوبی، یک مرکز در آلمان، یک مرکز در ژاپن و یک مرکز نیز در کشور هند مستقر است. اما بزرگترین مرکز تحقیق و توسعه این شرکت در ایالت کالیفرنیا قرار دارد که فعالیت‌های این مرکز تحقیق و توسعه، تنها بر تولیدات ‌هیوندایی موتور، در بازار ایالات متحده آمریکا متمرکز است. درآمد ‌سال ٢٠١٣ حدود ٨٦‌ میلیارد دلار اعلام شد، رقمی بیش از ٢٠ برابر درآمد بزرگترین خودروساز ایران. با  ٨‌ میلیارد دلار سود. در مورد سامسونگ هم بد نیست بدانید این شرکت سود خالص 2014 ، 21 میلیارد و 450 میلیون دلار بوده است و در لیست شرکت‌های برتر در زمینه استراتژی و خلاقیت جهانی در سال 2013، در قسمت هزینه کردن برای تحقیق و توسعهاز بین 1000 شرکت برتر در رتبه دوم قرار گرفته است. سامسونگ: 13.4 میلیارد دلار را صرف بخش تحقیق و توسعه خود کرده که این رقم معادل 6.4 درصد از درآمد سالیانه این شرکت است. علاوه بر این سامسونگ مراکزR&D   در دره سیلیکون، Bangalore(The center of India's high-tech industry)  و پکن نیز دارد. امروزه 400 هزار نفر در 80 واحد کسب‌وکار اين شرکت مشغول به کارند.

جان کلام اینکه نیازمند عزم ملی (به ویژه در سطح مجلس و دولت) برای تدوین و اجرای بسته سیاستی رقابتی با هدف ارتقای رقابتی کشور هستیم که در فرصتهای آتی تجربیات موفقهای دنیا و درسهای آن برای ایران ارائه خواهم کرد. 

خواندن 576 دفعه

دفتر ارتباط مردمی

دفتر تهران
تهران ، بهارستان، مجلس شورای اسلامی

تلفن:02133440087

فکس:02139932614


دفتر شهرستان داراب
داراب ، سه راه بهار، ساختمان پشت بانک کشاورزی ، طبقه اول

تلفکس:07153523798


دفتر شهرستان زرین دشت
زرین دشت ، حاجی آباد، خیابان امامزادده ،ساختمان کوثر، طبقه دوم

تلفن:07153721419


instagram.com/doctor_ansari

 telegram.me/doctor_ansari

 

جستجو

آمار سایت