طرح جدید مجلس: ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان؛ داستان غم انگیز افراط و تفریط

در رسانه ها خواندم: "درخواست دو فوریت طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در جلسه علنی امروز مجلس مطرح شد و پس از سخنان موافقان و مخالفان نمایندگان مجلس بعد از 151 رای موافق، 22 رای مخالف و 10 رای ممتنع از مجموع 205 رای نماینده حاضر به آن رای دادند"(ایسنا یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۳). این طرح که طی روزهای آینده جزییات آن در صحن علنی طرح خواهد شد، مخالفان و موافقان جدی داشت. مخالفان طرح، این طرح را سیاسی میدانند و معتقدند به بستن دست دولت می انجامد ، اما ار دیگر سو موافقان معتقدند این طرح فضایی فراهم می کند که جوانان بیشتر به کار گرفته شوند.

صرف نظر از انگیزه ها و دیدگاههای موافقان و مخالفان،  بنده با نگاهی تخصصی از منظر مدیریت منابع (به ویژه مدیریت منابع انسانی و جانشین پروری) معتقدم این طرح آثار مثبت و منفی درپی خواهد داشت. آثار مثبت آن اینست که دولت با قانون شدن این طرح مجبور است نیروهای جوانتر را جایگزین تعداد قابل توجهی  از پیرمدیران در مدیریت کشور نماید و این به مثابه خون تازه ای در رگهای مدیریت کشور ایفای نقش می نماید و قطعا آمیخته شدن تجربه بالای مدیریتی موجود و خلاقیت و انرژی بالای جوانی میتواند واگنهای قطار توسعه دولت تدبیر و امید را با سرعت بیشتر به حرکت وادارد و به زعم اینجانب این یکی از مطالبات جدی هواداران جوان دولت تدبیر و امید در کل کشور است. بنده معتقدم دولت در طول دو سال گذشته تلاش درخور توجهی برای شناسایی و به کارگیری پتانسیلهای جوان پویا، کارآمد و توسعه گرا که دل در گرو پیشرفت کشور دارند و اتفاقا امیدشان به موفقیت همه جانبه دولت برآمده از ملت فهیم و آگاه ایران اسلامی است انجام نداده و فاقد برنامه و استراتژی مناسب برای گردش نخبگان و جانشین پروری در بدنه اجرایی کشور است. دولت باید بپذیرد که در این مهم از مسیر اعتدال خارج شده و در دام تفریط افتاده است. (همانگونه که دولت  قبل در دام افراط افتاد و البته صدمات جبران ناپذیری هم بر کشور وارد شد). البته که داستان افراط و تفریط در این کشور حقیقتا غم انگیز است و عالمان دلسوز این مرز و بوم که دغدغه توسعه دارند در این باب غصه ها و مرارتهای فراوان در طول سالیان گذشته تحمل کرده اند. {دوست نازنینی که سالهاست در صنعت پتروشیمی کشور فعال است، چندی پیش از بازدید مدیران ارشد پتروشیمی از محل کارش که یکی از واحدهای پتروشیمی جنوب کشور است برایم نقل میکرد که پس از این بازدید مهندسین مجموعه همگی معتقد بودند مدبران بازدید کننده یک عصا کم داشتند}. که این خود طنزیست که با خود حقیقتی بس مهم به همراه دارد. به نظر می رسد دولت نیازمند نوسازی منابع انسانی خود در بدنه مدیریتی کشور است و تجربه کشورهای توسعه یافته بیانگر اینست که می بایست خط مقدم مدیریت اجرایی کشور را به جوانان عالم، متعهد به توسعه و باانگیزه و فرماندهی و اتاق فکر را به ژنرالهای در شرف بازنشتگی یا بازنشسته سپرد.

 

اما و هزار اما که این طرح به این شکل میتواند آثار منفی نیز در پی داشته باشد و در کوتاه مدت در پاره ای موارد حرکت قطار دولت تدبیر و امید را با دست اندازهایی مواجه سازد که برای این هم باید چاره اندیشید.

خواندن 491 دفعه

دفتر ارتباط مردمی

دفتر تهران
تهران ، بهارستان، مجلس شورای اسلامی

تلفن:02133440087

فکس:02139932614


دفتر شهرستان داراب
داراب ، سه راه بهار، ساختمان پشت بانک کشاورزی ، طبقه اول

تلفکس:07153523798


دفتر شهرستان زرین دشت
زرین دشت ، حاجی آباد، خیابان امامزادده ،ساختمان کوثر، طبقه دوم

تلفن:07153721419


instagram.com/doctor_ansari

 telegram.me/doctor_ansari

 

جستجو

آمار سایت