ماجرای آبگوشت و قورمه سبزی و رقابت پذیری صنایع

"با خود روراست باشیم ما به جز پخت آبگوشت بزباش و قورمه سبزی در هیچ تکنولوژی صنعتی نسبت به جهان برتری نداریم". این جمله اکبر ترکان مشاور ارشد رئیس‌جمهور در بیستمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌هاست.

 این جمله که به وضوح بیانگر ضعف اساسی توان رقابتی صنایع کشور است، واکنشهای متفاوتی در پی داشته است. در این نوشته مجمل، خوبست نگاهی داشته باشیم به برخی آمارها و گزارشهای نهادهای و مجلات معتبر بین المللی.

یکی از اینها "گزارش رقابت پذیری جهانی" است که هر سال توسط مجمع جهانی اقتصاد ارائه می گردد و اولین شماره آن در سال 1979 میلادی منتشر شد. در این گزارش کشورها بر اساس «شاخص رقابت پذیری جهانی» رتبه بندی می شوند. شاخص مذکور برای اندازه گیری و مقایسه رقابت پذیری کشورهای مختلف جهان به کار می رود. محاسبه این شاخص مبتنی بر آخرین تحقیقات نظری و تجربی است که در آن 112 متغیر مختلف مورد بررسی و سنجش قرار می گیرد. حدود دو سوم از این متغیرها بر اساس نظرسنجی از مدیران اجرایی بنگاه های اقتصادی و یک سوم باقیمانده بر اساس داده های آماری کشورها اندازه گیری می شوند.  رتبه ایران در آخرین و جدیدترین گزارش خود با بررسی 144 کشور،  83 می باشد. بر اساس اين گزارش، رتبه ايران نسبت به سال گذشته يک پله نزول و نسبت به دو سال پيش 17 پله نزول کرده است. یکی دیگر از این گزارشها، "شاخص نوآوری" است که از سوی سازمان مالکیت فکری، (WIPO) دانشگاه کرنل (Cornell University) و موسسه مطالعات اقتصادی INSEAD اندازه گیری می شود. این شاخص از گروهی از برجسته ترین اقتصاددانان و کارشناسان جهانی کشورهای جهان را به مناطقی تقسیم بندی کرده و با وزن دهی به بیش از ۸۴ شاخص رتبه بندی نوآوری کشورها را ارائه می دهند. در هفتمین رتبه‌بندی این سازمان که در اواسط 2014 منتشر گردیده‌است، رتبه ایران در میان۱۴۳ کشور۱۲۰ اعلام شد و این در حالی است که از سال ۲۰۱۱ که ایران به جمع کشوران این رتبه‌بندی پیوست، به ترتیب رتبه‌های ۹۵ و ۱۰۴و۱۱۳را از آن خود کرده‌‌است و این نشان از سقوط شاخص نوآوری کشور طی سال‌های گذشته دارد.

یکی دیگر از گزارشهایی که می توان بدان اشاره داشت، گزارش رفاه همه جانبه است که چند روز پیش توسط موسسه لگاتوم (Legatum) منتشر شد. این موسسه که مرکز آن در لندن واقع شده است و از سال ۲۰۰۹ میلادی تاکنون هر ساله شاخص رفاه کشورهای جهان را منتشر می کند ، برای ارزیابی و مقایسه میزان رفاه کشورها، با تنظیم شاخص ترکیبی رفاه که بر اساس 8 شاخص اقتصاد، کارافرینی و فرصت، حکمرانی، آموزش، بهداشت امنیت و آسایش، آزادیهای شخصی و سرمایه اجتماعی است، کشورها را مورد جمع بندی قرار داده است. در این گزارش در شاخص رفاه جهانی سال 2014 ایران در میان ۱۴۲ کشور در رتبه 107 قرار دارد. این در حالیست که ایران در این فهرست ها در در سال ۲۰۱۰ در رتبه ۹۲، سال ۲۰۱۱ در رده ۹۷، سال ۲۰۱۲ در رتبه ۱۰۲ و در سال 2013 در رتبه 101 قرار گرفته بود. ایران در گزارش سال 2014 در شاخص اقتصاد رتبه114، در شاخص کارافرینی و فرصت رتبه93، در شاخص شیوه حکمرانی120، در شاخص آموزش رتبه57، در شاخص بهداشت رتبه67، در شاخص امنیت و آسایش رتبه126، در شاخص آزادی های فردی رتبه 128 و در شاخص سرمایه اجتماعی رتبه111 را به دست اورده است.

علاوه بر موارد فوق میتوان به مقاله­ای اشاره کرد که آماده انتشار در مجله

 Technological Forecasting & Social Change

تحت عنوان

A measure of technological capabilities for developing countries

 اشاره کرد که به مطالعه توانمندی تکنولوژیک و نوآوری 61 کشور در حال توسعه پرداخته است که در این گزارش نیز ایران جایگاه 61 قرار گرفته است. در این مقاله سنجش  توانمندی تکنولوژیک و نوآوری بر اساس 28 شاخص است که اكثر داده ها از شاخص هاي توسعه بانك جهاني و ديگر منابع معتبر بين المللي بدست آمده است.

حال این سوال مطرح میشود که آیا اوضاع کشور تا این اندازه ناامید کننده است؟ بدون تردید باید گفت خیر.  حرکتهای علمی- تکنولوژیکی که در سالهای اخیر به ویژه دو دهه گذشته در بخشهای مختلف کشور شکل گرفته نوید بخش روزهای به مراتب بهتری است اگر در مسیر توسعه تکنولوژی و نوآوری به چندمهم توجه کنیم:

رقابتی شدن فضای اقتصادی-صنعتی کشور به یک دغدغه ملی تبدیل شود

تقویت گستره و عمق همکاریهای علمی-تکنولوژیک بین المللی از طریق دیپلماسی فناوری

نگاه یکپارچه به توسعه علم، تکنولوژی و نوآوری و پرهیز از سیاستگذاری جزیره ای و ایزوله

در گیر کردن نهادهای متقاضی تکنولوژی و نوآوری در فرایندها و نهادهای عالی سیاستگذاری تکنولوژی

بهره گیری از مدیران با تجربه صنعتی و تکنولوژیکی(نه آکادمیکهای صرف) در اداره نهادهای واسط از قبیل پارکها و مراکز رشد و موسسات فناوری کشور

و.......

به امید روزی که ایران اسلامی عزیز در قله های تکنولوژی و نوآوری دنیا قرار گیرد و دلمان "فقط" به مقالات دانشگاهها خوش نباشد.

خواندن 336 دفعه

دفتر ارتباط مردمی

دفتر تهران
تهران ، بهارستان، مجلس شورای اسلامی

تلفن:02133440087

فکس:02139932614


دفتر شهرستان داراب
داراب ، سه راه بهار، ساختمان پشت بانک کشاورزی ، طبقه اول

تلفکس:07153523798


دفتر شهرستان زرین دشت
زرین دشت ، حاجی آباد، خیابان امامزادده ،ساختمان کوثر، طبقه دوم

تلفن:07153721419


instagram.com/doctor_ansari

 telegram.me/doctor_ansari

 

جستجو

آمار سایت