تکنولوژي‌های نرم، چالشی اساسی

بیست و هفتم مهر ماه 93 روزنامه دنیای اقتصاد مصاحبه­ ای با مسعود ابکاء یکی از مدیران با تجربه صنعت فولاد ایران انجام داده است.

 در میانه مصاحبه خبرنگار روزنامه خانم  آزاده حسینی سوالی مطرح می کند با این عنوان:" ظاهرا هم اکنون در آلمان اقامت دارید، روش کار در آنجا با ایران چه تفاوت‌هایی دارد؟"  جواب مدیر عامل سابق ذوب آهن چنین است: "تفاوت که بسیار است، اما ما هوش، منابع،  مواد اولیه، انرژی و نیروی انسانی ارزان داریم و... آنها برنامه، هدف، استراتژی و مدیریت و آموزش دارند. ما از تجهیزات آنها استفاده می‌کنیم، آنها از خود ما استفاده می‌کنند. ما ریخت‌و‌‌پاش می‌کنیم، آنها با دقت هزینه می‌کنند. آنها تیمی و با سلسله مراتب کار می‌کنند، ما فردی و رفاقتی؛ این دو رویه نمی‌تواند نتیجه مشابه داشته باشد".

 این جواب دقیقا تبیین کننده یک مفهوم در مدیریت تکنولوژیست: تکنولوژی­های نرم. این تکنولوژیها که در برابر تکنولوژیهای سخت قرار دارند، شامل تكنولوژي‌هايی است برآمده از علوم اجتماعی كه ماده‌ي اصلي آن‌ها از ذهن و فکر انسان اخذ مي‌شود و عمليات آن‌ها اغلب نياز به مشاركت فعال ”انسان“ دارد. برونداد نهايي اين تکنولوژي‌ها اغلب شامل فرآورده‌‌ها يا خدماتي است كه تجسم مادي ندارند، و محتواي آن‌ها براي كاربر يا مصرف‌كننده اهميت دارد. مثل تكنولوژي مديريت، تكنولوژي فرهنگي و .... فلاسفه‌ي تكنولوژي، هدف اصلي از توسعه‌ي تكنولوژي‌هاي نرم را ”فرماندهي بر ذهن انسان“ مي‌دانند.

عدم توجه به همین تکنولوژیهاست که این مدیر با تجربه می گوید: "ما فرصت داشتیم که تولید، تکنولوژی و توسعه داخلی را تقویت کنیم ولی این کار را انجام ندادیم. نه تنها تقویت نکردیم، بلکه از بازار اروپا به بازار چین روی آوردیم. امروزه جهان سوم نیز یک کارخانه را چندبار نمی‌خرد؛ بلکه یکبار خریداری می‌کند و کارخانه دوم را حتی‌الامکان خودش می‌سازد، ولی ما به‌رغم وجود پتانسیل ساخت و این همه جوان مستعد، دو دستی بازارمان را تقدیم چین کردیم". البته این فقط داستان صنعت فولاد نیست، بلکه داستان صنعت ایران است. عدم توجه به همین تکنولوژیهاست که پروژه‌های فولاد 800 هزار تنی استان‌ها به زعم ایشان از غیرکارشناسی‌ترین تصمیمات دولت نهم بود. فکر نکنید عدم توجه به این مهم، مختص دولت قبل بوده است. هرگز، در همین دولت هم قابل رویت است. آنجا که در این مصاحبه اشاره می­شود: "مدیران خوبی مستقر شده‌اند، ولی بدنه دولت هنوز به برنامه باور ندارد."

به نظر می­رسد برای توسعه ­ی گستره و عمق تکنولوژی­های نرم در تمام ابعاد مدیریت جامعه نبازمند برنامه­ هایی هستیم که البته قبل از برنامه به آگاهی و اراده برای برنامهریزی نیازمندیم. به امید روزی که این اراده­ ها در تمامی سطوح شکل بگیرد و شاهد تحولی در اقتصاد و صنعت ایران عزیز باشیم.                                           

خواندن 283 دفعه

دفتر ارتباط مردمی

دفتر تهران
تهران ، بهارستان، مجلس شورای اسلامی

تلفن:02133440087

فکس:02139932614


دفتر شهرستان داراب
داراب ، سه راه بهار، ساختمان پشت بانک کشاورزی ، طبقه اول

تلفکس:07153523798


دفتر شهرستان زرین دشت
زرین دشت ، حاجی آباد، خیابان امامزادده ،ساختمان کوثر، طبقه دوم

تلفن:07153721419


instagram.com/doctor_ansari

 telegram.me/doctor_ansari

 

جستجو

آمار سایت