انتقال تکنولوژی حلقه مفقوده توافقات بین‌المللی گذشته/تسهیل همکاری بنگاه‌های فناوری‌محور پس از برجام

رضا انصاری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص تاثیرات برجام بر صنعت کشور، اظهار داشت: برجام تاثیرهای مثبتی را بر کسب و کارهای موجود و صنایع کشور داشته ، اما این تاثیرات تدریجی است.

 نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هنوز مشکلات اصلی کشور برطرف نشده است، گفت: هنوز  توقع‌هایی که از برجام داشته‌ایم -که بتواند سرمایه‌گذاری بانک‌های بزرگ دنیا را در کشور فراهم کنند- محقق نشده، اما زمینه همکاری تعاملات علمی، تکنولوژی و بازرگانی را فراهم کرده است.

انصاری با اشاره به اینکه دانشگاهای کشور به راحتی می‌توانند با دانشگاهای جهان تعامل داشته باشند، اضافه کرد: در شرایط پس از برجام همکاری بنگاه‌های فناوری محور و صنعتی در حوزه تکنولوژیک بسیار راحت‌تر از گذشته شده و این انگیزه در کشورهای اروپایی که شرکت‌های صنعتی و صاحب تکنولوژی دارند، وجود دارد که در ایران سرمایه گذاری کنند. وی افزود: در خصوص قراداد نفتی توتال برخلاف همه بحث‌ها در کشور و مخالفین و موافقین مختلفی که با استدلال‌های خاص خود دارد یک نمونه از موفقیت پس از برجام است، اینکه یک شرکت بزرگ نفتی دنیا برخلاف سیاه نمایی‌های آمریکا در کشور ما سرمایه گذاری کند یک موفقیت بزرگ است.

 انصاری با بیان اینکه انتقال تکنولوژی بزرگترین دستاورد همکاری‌های خارجی یرای کشور می‌تواند باشد که باید به‌صورت جدی مورد توجه قرار بگیرد، تصریح کرد: مسئله انتقال تکنولوژی یک حلقه مفقوده در دوران گذشته بوده که مقام معظم رهبری نیز بارها به این مسئله تاکید فراوان دارند، مجلس شورای اسلامی و مخصوصا کمیسیون صنایع معادن باید به این مسئله توجه ویژه داشته باشد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه شاید به مفاد قرارداد نفتی توتال انتقادها و ایرادی بتوان گرفت اما به‌صورت کلی با این قرارداد موافق هستم، خاطرنشان کرد: باید بتوانیم از تمامی قوای پسا برجام در انتقال تکنولوژی به کشور استفاده کنیم، با توجه به شرایط پیش آمده از تجربیات گذشته به‌خوبی درس بگیریم و اینگونه نباشد بازارهای کشور در اختیار شرکت‌های بزرگ دنیا باشد و  منافع خود را ببرند ولی ما نتوانیم منافع خود را به‌دست بیاوریم./

خواندن 268 دفعه

دفتر ارتباط مردمی

دفتر تهران
تهران ، بهارستان، مجلس شورای اسلامی

تلفن:02133440087

فکس:02139932614


دفتر شهرستان داراب
داراب ، سه راه بهار، ساختمان پشت بانک کشاورزی ، طبقه اول

تلفکس:07153523798


دفتر شهرستان زرین دشت
زرین دشت ، حاجی آباد، خیابان امامزادده ،ساختمان کوثر، طبقه دوم

تلفن:07153721419


instagram.com/doctor_ansari

 telegram.me/doctor_ansari

 

جستجو

آمار سایت